drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Faraon má hrobku větší než devět fotbalových hřišť

Faraon má hrobku větší než devět fotbalových hřišť

Obrovská pyramida v egyptské Gíze je nejstarším a zároveň jediným zachovaným divem světa. Tvoří ji dva miliony kvádrů z nichž každý váží více než dvě a půl tuny.

Když byla Velká pyramida postavena, stala se nejvyšší stavbou na světě. Tento svůj rekord si udržela po čtyři tisíciletí.

Velká pyramida v Gíze sloužila stejně jako ostatní egyptské pyramidy jako hrobka faraona. Tu největší nechal vybudovat faraón Chufev. Známý je také pod jménem Cheops, jak jej nazývali Řekové.

Později nedaleko Velké pyramidy vyrostly dvě menší. Jedna pro Chufevova syna a druhá pro jeho vnuka. Také jejich manželky jsou uložené na věčnost v pyramidách. Ty jsou ale o poznání menší, než ty pro faraony.

Náš tip: Letenky do Egypta

Velká pyramida stojí na území starověkého pohřebiště v egyptské Gíze a to na opačném břehu Nilu, než se rozprostírá dnešní Káhira, hlavní město Egypta.

Stavba Velké pyramidy trvala dle názorů některých archeologů více než dvacet let. Na její stavbě dřelo přes sto tisíc mužů, převážně otroků. Na stavbu obrovské hrobky se spotřebovalo více než dva miliony kamenných kvádrů, každý z nich o hmotnosti více než 2,5 tuny. Dělníci je dopravovali na místo pomocí ramp, pák a válečků a pak je ukládali na sebe, aniž by je spojovali maltou.

Schody tvořené těmito obrovskými kvádry vyplňovaly kvádry lámaného bílého vápence, který vytvořil hladký, svítící povrch. Tyto hladké kvádry byly pokládány tak těsně na sebe a vedle sebe, že mezi ně nebylo možné z vnějšku zasunout ani čepel nože. Když byla Velká pyramida dokončena, tyčila se do výšky bezmála 150 metrů.

Do dneška se vrchol Velké pyramidy nezachoval a stejně tak čas odvál i většinu bílých lesklých kvádrů na povrchu největší turistické chlouby Egypta. Kvádry bílého vápence se dochovaly už jen na některých místech pyramidy Chufevova syna.

Že je Velká pyramida v egyptské Gíze opravdu monstrózní dílo, svědčí i přirovnání. Každá její strana měří neuvěřitelných 230 metrů a zastavěná plocha tak zabírá stejnou plochu, jako devět fotbalových hřišť.

Starověcí Egypťané věřili, že když člověk zemře, musí být postaráno o jeho tělo tak, aby duše mohla žít dál i po smrti. Vyjímali proto vnitřní orgány, tělo napustili solemi a zabalili do plátěných obvazů. Takto ošetřené tělo se nazývá mumie. Mumifikované tělo pak bylo pochováno spolu s oděvy, potravinami, šperky a dalšími věcmi, podle Egypťanů nezbytnými pro posmrtný život. Chufevovo mumifikované tělo bylo uloženo v pohřební komoře hluboko uvnitř pyramidy.


Přidáno 19.03.2010
Přečteno 1 krát


Učitel národů Jan Amos Komenský

Učitel

Statisticky vzato, hrad Křivoklát brzy lehne popelem

Statisticky

Ruská kuchyně. Kalorické bomby, které musíte ochutnat

Ruská

V brněnské zoo mají recyklační ekokoutek

V

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz