drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Čerstvé mléko nejen z automatů

Čerstvé mléko nejen z automatů

Po vzoru zbytku Evropy se i u nás posledních několik měsíců začínají budovat automaty na čerstvé mléko. Mléko, které je neupraveno, nebo prošlo jen pasterizací, však nenajdeme pouze v těchto stáčírnách.

Mléko, které je upraveno opravdu jen minimálně najdeme i v regálech obchodů. Chválu potravinářských odborníků si zasloužilo například mléko Amálka. To je po výrobě podrobeno pouze takzvané pasterizaci, při níž dojde zahřátí mléka na vysokou teplotu kolem 80°C, nikoliv však k převaření. Tím se vyhubí prakticky všechny bakterie, které způsobují kažení mléka a následné zdravotní potíže při konzumaci. Chuť a hlavně kvalita mléka se však výrazně nezmění.

Možností, která nabízí stoprocentní čerstvé mléko je odběr přímo z ekofarem, kde je mléko prodáváno přímo po nadojení. Především v Alpských zemích, kde obyvatelé velmi dbají na eko potraviny je tento způsob nákupu mléka velice oblíbený a rozšířený.

Když se přeci jen rozhodneme pro nákup v mléčném automatu, je nutné dodržovat několik zásad. Zásadní teplotou pro mléko jsou 4°C. Při této teplotě jsou živé kultury obsažené v mléce výrazně zneutralizovány a také se prodlouží doba, kdy je mléko chráněno látkou lektenin. Ihned po nadojení je tedy bezprostředně nutné, aby farmář zchladil mléko na tuto teplotu. Stejně tak v automatech je mléko uchováváno při této teplotě. Pro nás jako konzumenta je nejdůležitější dbát na hygienu, což znamená použití dokonale čisté lahve a hlavně nevystavování mléka vyšším teplotám po delší dobu.

Jelikož je již několik desítek let distribuováno mléko pouze mléko, které je po pasterizaci a hlavně homogenizaci, náš organismus již není navyklý čelit takovému množství živých kultur. Z tohoto důvodu je třeba čerstvé mléko před konzumací zahřát na teplotu alespoň 80°C a zkonzumovat ho do tří dnů.


Přidáno 28.05.2010
Přečteno 2599 krát


Účetní a ekonomické systémy z ověřeného zdroje

Účetní

Kancelář vždy a všude? Zkuste tu v mobilu

Kancelář

Neplaťte víc, než musíte. Nikdy a nikomu.

Neplaťte

Hliník se odstěhoval do Humpolce

Hliník

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz