drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Jak na kompostéry a kompostování

Jak na kompostéry a kompostování

Nezbytnou součástí každé zahrady je kvalitní kompostér. Všichni ho známe, většina z nás s ním přišla do styku už mnohokrát. Povětšinou je kompostér dřevěnou konstrukcí, jež je určená ke skladování bioodpadu ze zahrad.

Ten se zde následně rozkládá, což má za následek vznik kvalitního přírodního hnojiva, kterým zpětně můžeme naší zahrádce pomoci v prosperování. A z čeho že se bere bioodpad? Jde o posečenou trávu, spadaná jablka, vytrhaný plevel, listí, větve (drcené), no prostě cokoliv, co z přírody vzniklo a zase se do ní může snadno a relativně rychle vrátit díky působení bakterií, hub, žížal a podobně. Velmi dobré je využití hnoje po hospodářských zvířatech.

Náš tip: Kompostér

Jak správný kompostér vypadá?Zaprvé – je dřevěný! Dřevo je materiálem, který svými vlasnostmi nemá konkurenci, zároveň je to zdroj obnovitelný a stoprocentně ekologický. Správné dřevěné kompostéry mají čtvercový půdorys a jejich boky jsou tvořeny buď prkny, kulatinami nebo půlkulatinami. Pro životnost kompostéru je nepostradatelné, aby bylo dřevo pořádně naimpregnované, aby se váš kompostér nerozkládal stejně dobře jako jeho obsah. Kvalita dřeva je také zásadní a pro pořádné kompostování se vyplatí vsadit na ověřené výrobce a kvalitu.

Co do kompostéru nesmí?Hlavně jde o velké větve, které jsme předtím nerozdrtili na malé kousky. Dále pak překližka a další dřevěné materiály, které obsahují pojivo. Rozhodně nesmíme použít ani nalakované nebo nabarvené dřevo. Chybu bychom udělali i s kompostováním masa nebo vajec. Semena invazivních druhů plevelu by nám taky mohla pořádně zatopit a těla rostlin zasažená agresivní plísní také vynecháme.

Jak zajistit správné kompostování?Je nutné si uvědomit, že díky povaze dějů, které jsou u kompostéru žádány a vyžadovány, nebude kompost zrovna vábně vonět. Je dobré ho tedy umístit mimo frekventovaně užívané prostory zahrady. Pro nově zakládaný kompost je dobré použít urychlovače kompostování, ale po čase už se stávají zbytečnými. Aby všechno v kompostéru probíhalo na 100%, je dobré mezi sebou organický odpad promíchávat - lopatou nebo vidlemi. Zároveň je třeba uchovávat kompost ve vlhkosti - nikdy ho nenechte vyschnout, ale nikdy ho také „neutopte“.


Přidáno 22.10.2010
Přečteno 1107 krát


Napařovací žehličky Navigator

Napařovací

Vyberte si své
nové bydlení

Vybertenové bydlení>

Nakrmte své oči. Obejdete se pak bez brýlí

Nakrmte

Pro běžné léky už není třeba běhat do lékárny

Pro

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz