drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Při stavbě Panamského průplavu zemřelo 20 tisíc lidí

Při stavbě Panamského průplavu zemřelo 20 tisíc lidí

Průplav spojující Atlantský a Tichý oceán chtěl postavit už Karel V. v roce 1534. Ze stavby ale sešlo, protože to bylo na tehdejší dobu naprosto nemožné.

Druhý pokus uskutečnili Francouzi. Se stavbou začali v roce 1881. I oni však ztroskotali.

Desetitisíce dělníků z 97 zemí světa přivedl do Panamy příslib slušných platů. Byli mezi nimi hlavně chudí obyvatelé antilských ostrovů, Indiáni ze středoamerických zemí, ale i Španělé, Řekové, Italové, Irové nebo Číňané. Do Panamy utíkali před zákonem i zločinci a dobrodružství tam hledali bohémové a světoběžníci z Evropy. Málokdo však vydržel pracovní a klimatické podmínky, které byly velmi těžké. Moskyti, jedovatí hadi, zápaly plic, nemoc beri-beri, sluneční úpaly i náhodné výbuchy nitroglycerinu vykonaly své.

Během osmiletého působení Francouzů pracovalo na stavbě průplavu asi 45 000 mužů. Dvacet tisíc jich zemřelo. Stavba proto v roce 1889 skončila.

V roce 1901 začali propojovat dva oceány Američané. Spojené státy tehdy za 40 milionů dolarů zakoupily zbývající francouzský majetek a stroje.

Stavbu průplavu dokončili až v roce 1914. Na obou březích průplavu byla instalována moderní americká vojenská zařízení a základny, kolem nichž vznikl zcela nezávislý stát ve státě. Na 30 000 amerických vojáků včetně jejich rodinných příslušníků bylo podřízeno vlastním zákonům. Byl to takový stát ve státě.

Teprve v roce 1977 americký prezident James Carter a panamský generál Omar Torrijos podepsali dohodu, která stanovila 31. prosinec 1999 jako den předání Panamského průplavu Panamě. Rok 2000 tak přinesl konec téměř stoleté americké vojenské přítomnosti v Panamě.

Personál průplavu tvoří na 7500 operátorů. Průplav je otevřen čtyřiadvacet hodin denně všech 365 dní v roce. Během své existence byl uzavřen pouze jednou, a to na sedm měsíců po masivním sesuvu půdy v roce 1915 na úseku zvaném Culebra. Na atlantské straně průplavu leží nejdůležitější bezcelní zóna západního světa Zona Libre de Colón , která dosahuje ročního obratu 12 miliard dolarů.

Panamským průplavem propluje ročně 13 až 14 tisíc lodí, které převezou neuvěřitelných 190 milionů tun nákladu.

Za proplutí inkasuje ročně Panama od rejdařských společností 470 milionů dolarů.

Proplutí Panamským průplavem trvá osm a deset hodin. S nutným čekáním se doba plutí dostává až na čtyřiadvacet hodin.


Přidáno 21.03.2010
Přečteno 3564 krát


Mýty o anonymitě na internetu

Mýty

Zatoulejte se po koutech České republiky

Zatoulejte

Hledáte novou sportovních aktivitu? Zkuste zumbu

Hledáte

Nehyzděte zahradu pletivem, pořiďte si dřevěný plot.

Nehyzděte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz