drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Pásmo Gazy. Co to je a proč se o něm stále mluví

Pásmo Gazy. Co to je a proč se o něm stále mluví

Pásmo Gazy je místo na pobřeží Středozemního moře. Jihozápadně sousedí s Egyptem a hranice jihu, východu a severu sousedí s Izraelem.

Pásmo Gazy je přibližně 41 kilometrů dlouhé a jeho šířka se pohybuje mezi šesti a dvanácti kilometry. Celková rozloha pásma Gazy je 360 kilometrů čtverečných.

Pásmo Gazy je mezinárodním společenstvím uznávané jako součást Palestinských území.

V současné době je pod správou militantní teroristické organizace Hamas. Ta v roce 2006 vyhrála parlamentní volby a rok na to převzala vládu na tímto územím. Po násilném převzetí moci nad pásmem Gazy vyhnal Hamas bezpečností složky Palestinské autonomie a mnohé civilní pracovníky.

Pásmo Gazy - historie

Podle plánu na rozdělení OSN schváleného Valným shromážděním OSN 29. listopadu 1947 mělo Pásmo Gazy připadnout budoucímu arabskému státu. Arabské státy však plán nepřijaly a po vyhlášení izraelské nezávislosti14. května 1948 na nově vzniklý stát zaútočili a rozpoutali tak izraelskou válku za nezávislost. Izrael válku vyhrál, ale Pásmo Gazy obsazené egyptskou armádou získal po dohodách o příměří z roku 1949 Egypt. Ten tomuto území poté vládl až do šestidenní války v roce 1967, kdy území dobyl Izrael.

Izrael tomuto území vládl až do roku 2005, kdy se z něj jednostranně stáhl. Již na základě Oselských dohod z roku 1993 získala palestinská správa kontrolu nad městy v pásmu, avšak Izrael nadále udržoval vojenskou kontrolu nad místním leteckým prostorem, hranicemi a teritoriálními vodami. Nadto až do roku 2005 existovaly v Pásmu Gazy židovské osady, jejichž obyvatelé byli při jednostranném stažení evakuováni.

Název území je odvozen od jeho hlavního města Gazy. Žije zde přibližně 1,4 milionu palestinských Arabů. Většinou se jedná o uprchlíky či potomky uprchlíků palestinského exodu.


Přidáno 22.03.2010
Přečteno 89 krát


Nedostatek slunečního světla způsobuje krátkozrakost

Nedostatek

Svatební dekorace, aneb svatba není žádná sranda

Svatební

Kavitace, aneb liposukce, při níž není nutné operovat

Kavitace,

Nezanedbejte včasnou výměnu pneumatik

Nezanedbejte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz