drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Pásmo Gazy. Co to je a proč se o něm stále mluví

Pásmo Gazy. Co to je a proč se o něm stále mluví

Pásmo Gazy je místo na pobřeží Středozemního moře. Jihozápadně sousedí s Egyptem a hranice jihu, východu a severu sousedí s Izraelem.

Pásmo Gazy je přibližně 41 kilometrů dlouhé a jeho šířka se pohybuje mezi šesti a dvanácti kilometry. Celková rozloha pásma Gazy je 360 kilometrů čtverečných.

Pásmo Gazy je mezinárodním společenstvím uznávané jako součást Palestinských území.

V současné době je pod správou militantní teroristické organizace Hamas. Ta v roce 2006 vyhrála parlamentní volby a rok na to převzala vládu na tímto územím. Po násilném převzetí moci nad pásmem Gazy vyhnal Hamas bezpečností složky Palestinské autonomie a mnohé civilní pracovníky.

Pásmo Gazy - historie

Podle plánu na rozdělení OSN schváleného Valným shromážděním OSN 29. listopadu 1947 mělo Pásmo Gazy připadnout budoucímu arabskému státu. Arabské státy však plán nepřijaly a po vyhlášení izraelské nezávislosti14. května 1948 na nově vzniklý stát zaútočili a rozpoutali tak izraelskou válku za nezávislost. Izrael válku vyhrál, ale Pásmo Gazy obsazené egyptskou armádou získal po dohodách o příměří z roku 1949 Egypt. Ten tomuto území poté vládl až do šestidenní války v roce 1967, kdy území dobyl Izrael.

Izrael tomuto území vládl až do roku 2005, kdy se z něj jednostranně stáhl. Již na základě Oselských dohod z roku 1993 získala palestinská správa kontrolu nad městy v pásmu, avšak Izrael nadále udržoval vojenskou kontrolu nad místním leteckým prostorem, hranicemi a teritoriálními vodami. Nadto až do roku 2005 existovaly v Pásmu Gazy židovské osady, jejichž obyvatelé byli při jednostranném stažení evakuováni.

Název území je odvozen od jeho hlavního města Gazy. Žije zde přibližně 1,4 milionu palestinských Arabů. Většinou se jedná o uprchlíky či potomky uprchlíků palestinského exodu.


Přidáno 22.03.2010
Přečteno 556 krát


Jak bude vypadat ruské metro za 23 let?

Jak

Deregulované nájemné versus vlastní bydlení na hypotéku

Deregulované

Luxusní a ekologické byty pro každého

Luxusní

Trombocytopenie, aneb když není krev v pořádku

Trombocytopenie,

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz