drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Letní čas. Úspora elektřiny, větší spotřeba benzínu

Letní čas. Úspora elektřiny, větší spotřeba benzínu

Hlavním argumentem pro zavedení letního času byla úspora energií. Občas také zastánci letního času uvádějí, že se jeho využíváním zmírňují energetické špičky. Jak je to doopravdy?

Energetické úspory jsou ve spojení s letním časem diskutabilní. Podle měření českých odborníků je úspora energie pouze v době okolo denní rovnodennosti. Ani takto úspora ale není nikterak veliká. Pohybuje se okolo jednoho procenta. V letních dnech nemá letní čas na spotřebu energie dokonce vliv vůbec žádný. Přirozené osvětlení je v letním období i tak dost dlouhé a například prodloužení letního času do října znamenalo v porovnání s předchozími roky dokonce ztrátu protože ztráty za říjen se vyrovnaly úsporám v září.

Rakouský svaz podnikatelů jde ve svých argumentech proti letnímu času ještě dál. Letní čas podle nich znamená dokonce zvýšení spotřeby energie. Ne sice té elektrické, ale v podobě větší spotřeby pohonných hmot. Rakušané díky delšímu dni stráví v autě více času a spotřeba pohonných hmot tak v letních měsících výrazně stoupá.

Dalším argumentem, odpůrců letního času je fakt, že časový posun způsobuje mnoha lidem zdravotní potíže. V období přechodu na letní, respektive na zimní čas je také více dopravních nehod. Přechod na letní čas také způsobuje absurdní situace, kdy konkrétní událost může podle časových údajů vypadat jakoby skončila dříve než začala.

Aby se těmto nepříjemným přechodům zamezilo, přicházejí někteří lidé s nápadem, že by se měl letní čas zavést celoročně. Není náhodou, že s touto myšlenkou přicházejí především Angličané. Anglie je totiž v jiném časovém pásmu než zbytek Evropy a kdyby se letní čas ve zbytku Evropy zavedl, Anglie by se tak dostala v podstatě do středoevropského časového pásma stejně jako většina Evropských zemí.


Přidáno 19.03.2010
Přečteno 2150 krát


Originální vánoční
dárky

Originálnídárky>

LED žárovky jsou světlem budoucnosti

LED

Virtuální demonstrace: Protest proti ČSSD z pohodlí domova

Virtuální

Zvyšte svou bezpečnost s kamerovým systémem

Zvyšte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz