drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Nenápadná řešení problémů se zrakem

Nenápadná řešení problémů se zrakem

Mezi nejelegantnější způsoby zakrytí vad zraku patří bezesporu kontaktní čočky. Jde o překvapivě starou pomůcku, která od druhé poloviny dvacátého století pomalu vytlačuje často nepraktické brýle.

Svět zná kontaktní čočky už přes sto let. Původně byly vyráběny pouze z tvrdého materiálu- skla. Tato technologie byla postupně zdokonalována, ale nejvýraznějšího impulzu k rozvoji se kontaktní čočky dočkaly z hlavy českého profesora Otto Wichterleho, který vyrobil polymer, který se stal základem nové měkké kontaktné šošovky. Další zdokonalení přišlo v sedmdesátých letech minulého století a vývoj samozřejmě stále intenzivně pokračuje. Používání kontaktních čoček také velmi zpříjemňují očné kvapky, které zvlhčí oko, které aplikaci čočky snese mnohem lépe.

Náš tip: Kontaktní čočky

Dnes už nejsou kontaktní čočky žádnou zvláštnosti. Populární jsou i barevné čočky, které změní odstín vašeho oka- populární hlavně mezi herci a slavnými osobnostmi, u kterých často nevím, jaká je vlastně přírodní barva jejich očí ani vlasů.

Výhody a nevýhody tvrdých a měkkých čoček jasně určují vítěze. Používanější jsou samozřejmě měkké čočky, mezi jejichž výhody patří kratší doba přizpůsobení oka, pohodlnější nošení a minimální rizika pro zdraví oka. Určitým nedostatkem je nižší životnost tohoto řešení- šošovky z polymerů jsou náchylné k chemickým reakcím a poměrně rychle se opotřebují. Tvrdé čočky jsou naopak trvanlivé, ale oko si na ně hůře zvyká a kvůli odříznutí rohovky od vzduchu může docházet k různým nemocem oka. Na druhou stranu jde o skvělé řešení některých poruch- například astigmatismu.

Díky opravdu masovému prodeji a zdokonaleným výrobním postupům nejsou už čočky vůbec drahé. Relativně lacné kontaktné šošovky nepředstavují riziko- jde o normální stav, ze kterého těží všichni lidé s příslušnými zrakovými obtížemi, kteří si kontaktní čočky oblíbili.


Přidáno 25.11.2010
Přečteno 3342 krát


Postrach českých restaurací jménem Zdeněk Pohlreich

Postrach

Objevte svou krásu s oblečením od Bonprix

Objevte

Ušetřete se stresu ve frontě při nákupu dámských plavek

Ušetřete

Život na kolečkách je moderní

Život

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz