drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Nenápadná řešení problémů se zrakem

Nenápadná řešení problémů se zrakem

Mezi nejelegantnější způsoby zakrytí vad zraku patří bezesporu kontaktní čočky. Jde o překvapivě starou pomůcku, která od druhé poloviny dvacátého století pomalu vytlačuje často nepraktické brýle.

Svět zná kontaktní čočky už přes sto let. Původně byly vyráběny pouze z tvrdého materiálu- skla. Tato technologie byla postupně zdokonalována, ale nejvýraznějšího impulzu k rozvoji se kontaktní čočky dočkaly z hlavy českého profesora Otto Wichterleho, který vyrobil polymer, který se stal základem nové měkké kontaktné šošovky. Další zdokonalení přišlo v sedmdesátých letech minulého století a vývoj samozřejmě stále intenzivně pokračuje. Používání kontaktních čoček také velmi zpříjemňují očné kvapky, které zvlhčí oko, které aplikaci čočky snese mnohem lépe.

Náš tip: Kontaktní čočky

Dnes už nejsou kontaktní čočky žádnou zvláštnosti. Populární jsou i barevné čočky, které změní odstín vašeho oka- populární hlavně mezi herci a slavnými osobnostmi, u kterých často nevím, jaká je vlastně přírodní barva jejich očí ani vlasů.

Výhody a nevýhody tvrdých a měkkých čoček jasně určují vítěze. Používanější jsou samozřejmě měkké čočky, mezi jejichž výhody patří kratší doba přizpůsobení oka, pohodlnější nošení a minimální rizika pro zdraví oka. Určitým nedostatkem je nižší životnost tohoto řešení- šošovky z polymerů jsou náchylné k chemickým reakcím a poměrně rychle se opotřebují. Tvrdé čočky jsou naopak trvanlivé, ale oko si na ně hůře zvyká a kvůli odříznutí rohovky od vzduchu může docházet k různým nemocem oka. Na druhou stranu jde o skvělé řešení některých poruch- například astigmatismu.

Díky opravdu masovému prodeji a zdokonaleným výrobním postupům nejsou už čočky vůbec drahé. Relativně lacné kontaktné šošovky nepředstavují riziko- jde o normální stav, ze kterého těží všichni lidé s příslušnými zrakovými obtížemi, kteří si kontaktní čočky oblíbili.


Přidáno 25.11.2010
Přečteno 3470 krát


Máte bazén? Nezapomeňte na kvalitní filtraci!

Máte

Doplnťe šťávu svému notebooku co nejjednodušeji.

Doplnťe

ICQ přestěhované do Ruska je stále českou jedničkou

ICQ

Pohlídejte si, ať vám nic neuteče!

Pohlídejte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz