drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Spokojený spánek - výsada vyvolených?

Spokojený spánek - výsada vyvolených?

Problémy se spaním trápí v dnešní době stále více lidí. Mnoho jich hledá důvody, proč tomu tak je. Spánek by měl být povzbuzující a ráno bychom se měli cítit dobře – a to jak psychicky, tak fyzicky.

Pokud tomu tak není, je potřeba začít hledat příčinu, protože nekvalitní spánek nejen že ohrožuje naše zdraví, ale také silně ovlivňuje naši duševní výkonnost během dne. Kvalitu spánku ovlivňují především dvě kritéria – spánková hygiena a prostředí, ve kterém spíme.

Spánková hygiena má jednoduchá pravidla, přesto je pro mnoho lidí problém je začít dodržovat. Mezi ta základní patří - ukládat se ke spánku pravidelně a stejně tak i vstávat ve stejnou dobu. Názory odborníků na délku spánku se různí, každý člověk si také vystačí s jinou délkou – nejčastěji se pohybuje v rozmezí 6 až 8 hodin, někdo uvádí až 9 v závislosti na vyčerpání z předchozího dne. Další zásadou je spaní v tiché, vyvětrané a nepřetopené místnosti. Postel by měla sloužit pouze ke spaní, rozhodně bychom v ní neměli jíst, nebo z ní sledovat televizi. Před spaním také není dobré pít energetické nápoje, černý a zelený čaj, nebo další nápoje s obsahem kofeinu. Kouření povzbuzuje organizmus, takže se také nedoporučuje, stejně jako těžká jídla, alkohol a řešení stresových záležitostí.

Co se týče prostředí, tak kromě tiché, tmavé místnosti s teplotou okolo 20şC je nejdůležitější kvalitní postelový rošt a především matrace. Pokud se probouzíte s bolavými zády, nebo dokonce celým tělem, nevyspalí a unavení, určitě byste měli začít uvažovat o pořízení kvalitní matrace. Výběru takové matrace je potřeba věnovat náležitou pozornost, protože na ní v příštích minimálně deseti letech (podle životnosti) strávíte nezanedbatelnou část dne. Jak takovou matraci vybrat?

Náš tip: Matrace segum

Při výběru matrace je potřeba vzít v úvahu jak by měla být tvrdá, jestli se bude dobře ošetřovat (snímatelný potah) a především na jaké podložce bude umístěna. Jako podložky většinou slouží rovné desky, nebo lamelové rošty. V případě rovné desky je nejvhodnější vyhledávat pružinové matrace, které zajišťují dostatečné větrání a odvod tělesné vlhkosti z matrace. Pokud budete pokládat matraci na rošt, je potřeba ještě vědět, jestli je tento rošt polohovatelný, nebo ne. Obecně lze říci, že lamelové rošty přidávají na měkkosti, proto můžete vybírat i z tvrdších matrací. Pro spaní na roštu jsou nejvhodnější sendvičové matrace, které jsou vyráběny vždy vrstvením několika druhů materiálů. Těchto materiálů je větší množství, nejčastěji se jedná o polyuretanové pěny, latex (přírodní i syntetický) a kokosové vlákno. Zajímavou volbou mohou být matrace s různou tvrdostí obou stran.

Kvalitní matrace není nejlevnější záležitost, při jejím výběru je dobré vyzkoušet si v klidu, jestli vám skutečně vyhovuje její tvrdost, ideálně přímo na podložce, na které bude usazena. Většina prodejen matrací je již dnes provozována vyškoleným personálem, který vám podle vašich požadavků určitě bude schopen poradit.


Přidáno 14.03.2011
Přečteno 788 krát


Víte, jak vybírat potravinové doplňky?

Víte,

Dárek pro muže? Žádný problém!

Dárek

Do přírody jedině v kvalitní obuvi

Do

Život na kolečkách je moderní

Život

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz