drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Apríl – jak se žertovalo v minulosti

Apríl – jak se žertovalo v minulosti

Asi každý z nás to zažil. 1. dubna se setkáváme s úžasnými objevy, zprávami o špagetách rostoucích na stromech, komářím sádlem v regálech obchodů, psy s krásně hebkým peřím v televizních relacích. Odkud však tento zvyk pochází?

Opravdový původ Aprílu (anglicky April Fool’s Day) je neznámý. Teorií, která se vyskytuje nejčastěji je ta, o vzniku z Perské tradice jménem Sizdan Bedar. Princip je prakticky totožný a „oslavy“ se datují až do let kolem 536 př. n.l.

Druhým možným původem je původ z křesťanství. Podle ní souvisí datum prvního dubnového dne s narozeninami Jidáše. Ten podle křesťanského výkladu měl zradit Krista, a proto se tento den nemá ničemu věřit. Ať už jsou teorie jakkoliv odborné, či historicky podložené, tou první, která asi každého napadne je spojitost s dubnovým počasím. To je velice proměnlivé a nedá se spolehnout ani na nejbližší předpověď. K radosti všech se také začíná oteplovat a končí období smutné zimy. A právě na oslavu tohoto veselého období se chtějí lidé bavit a užít si ho několika vydařenými vtipy na úkor svých známých či kolegů.

V Čechách se o této tradici poprvé dozvíme z psané zmínky z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy, jejž si ji poznamenal roku 1690. Už v těch dobách spočívala tradice na stejném principu – napálit co nejvíce lidí povedeným žertíkem.

Velké množství šprýmů proběhne každoročně všemi možnými médii. V roce 1998 jsme tak mohli být svědky prohlášení o změně hodnoty čísla Pí, nebo o velké akci Burger Kingu, který konečně začal vyrábět hamburgery pro leváky. Každoročním nachytáním svých diváků je známá anglická stanice BBC. Roku 2006 například přinesla zprávu o přebarvení známých dveří číslo 10 na Downing street, kde sídlí britský premiér. Stejnou zprávu pak vydal v tiskové zprávě The Daily Mail.

Dva roky poté přišla BBC se zprávou o bjevu velké kolonie létajících tučňáků na Antarktidě. Tuto „nachytávku“ ale prokoukl snad každý vzhledem k tomu, že tuto zprávu uvedl Terry Jones, známý především ze sitcomu Monthy Python.


Přidáno 01.04.2010
Přečteno 2895 krát


Bez internetové reklamy už to dnes nejde

Bez

Zaměstnavatelé méně přispívají na penzi

Zaměstnavatelé

Řecká kuchyně není jen Gyros. Zkuste také něco jiného

Řecká

Úřadům práce a agenturám lidé nevěří

Úřadům

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz