drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Apríl – jak se žertovalo v minulosti

Apríl – jak se žertovalo v minulosti

Asi každý z nás to zažil. 1. dubna se setkáváme s úžasnými objevy, zprávami o špagetách rostoucích na stromech, komářím sádlem v regálech obchodů, psy s krásně hebkým peřím v televizních relacích. Odkud však tento zvyk pochází?

Opravdový původ Aprílu (anglicky April Fool’s Day) je neznámý. Teorií, která se vyskytuje nejčastěji je ta, o vzniku z Perské tradice jménem Sizdan Bedar. Princip je prakticky totožný a „oslavy“ se datují až do let kolem 536 př. n.l.

Druhým možným původem je původ z křesťanství. Podle ní souvisí datum prvního dubnového dne s narozeninami Jidáše. Ten podle křesťanského výkladu měl zradit Krista, a proto se tento den nemá ničemu věřit. Ať už jsou teorie jakkoliv odborné, či historicky podložené, tou první, která asi každého napadne je spojitost s dubnovým počasím. To je velice proměnlivé a nedá se spolehnout ani na nejbližší předpověď. K radosti všech se také začíná oteplovat a končí období smutné zimy. A právě na oslavu tohoto veselého období se chtějí lidé bavit a užít si ho několika vydařenými vtipy na úkor svých známých či kolegů.

V Čechách se o této tradici poprvé dozvíme z psané zmínky z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy, jejž si ji poznamenal roku 1690. Už v těch dobách spočívala tradice na stejném principu – napálit co nejvíce lidí povedeným žertíkem.

Velké množství šprýmů proběhne každoročně všemi možnými médii. V roce 1998 jsme tak mohli být svědky prohlášení o změně hodnoty čísla Pí, nebo o velké akci Burger Kingu, který konečně začal vyrábět hamburgery pro leváky. Každoročním nachytáním svých diváků je známá anglická stanice BBC. Roku 2006 například přinesla zprávu o přebarvení známých dveří číslo 10 na Downing street, kde sídlí britský premiér. Stejnou zprávu pak vydal v tiskové zprávě The Daily Mail.

Dva roky poté přišla BBC se zprávou o bjevu velké kolonie létajících tučňáků na Antarktidě. Tuto „nachytávku“ ale prokoukl snad každý vzhledem k tomu, že tuto zprávu uvedl Terry Jones, známý především ze sitcomu Monthy Python.


Přidáno 01.04.2010
Přečteno 3077 krát


Na pěkné spodní prádlo se už nemusejí stát fronty

Na

Co o sobě říkáte na Facebooku?

Co

Eurodisneyland, pohádkový svět v srdci Evropy

Eurodisneyland,

The Pacific – nejdražší seriál v historii

The

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz