drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Euromince a eurobankovky jsou v oběhu už od roku 2002

Euromince a eurobankovky jsou v oběhu už od roku 2002

1. ledna 2002 byly uvolněny do oběhu platidla evropské unie – mince a bankovky. Mince mají celkem 8 hodnot a bankovky 7. Víte však co je na nich zobrazeno?

Euromince

Když se roku 1999 začaly razit Euro mince, bylo na nich vyobrazeno pouze 15 původních členů. Tyto mince byly raženy až do roku 2006. Již rok předtím však bylo rozhodnuto, že se design mincí změní a na Slovinsku byla roku 2007 vyražená první nová Euromince.

Lícovou stranu navrhl belgický designér Luca Luyckxe. Mince s nominální hodnotou 1, 2 a 5 centů zobrazuje Evropu vzhledem k okolnímu světu. Na všech ostatních mincích (10, 20, 50 centů, 1 a 2 €) je zobrazena celá Evropa a také 12 hvězd symbolizující počet zakladatelských zemí EU.

Rubová strana se liší u každého členského státu Evropské unie. Můžou se lišit například drobnou změnou pro každou hodnotu, ale také může mít každá mince naprosto odlišný vzhled. Ve státech, které jsou monarchií, je podle tradic na rubových stranách vyobrazován vládce, který byl i na starých platidlech. V ostatních státech to jsou nejčastěji kulturní památky země.

Eurobankovky

Každá bankovka se od ostatních liší unikátní barvou a velikostí. Ústředním motivem Eurobankovek je vyobrazení evropských architektonických slohů, kde jsou ty nejstarší vyobrazeny na bankovkách nejnižších hodnot, a nejmodernější architektura zastupuje bankovky největší. Dále je na všech bankovkách motiv vlajky EU, iniciály Evrospké centrální banky (ECB), mapa Evropy a podpis nynějšího prezidenta ECB.

Na bankovce s hodnotou 5 eur je vyobrazen sloh Antiky (do 5. Století) v šedé barvě. V červené barvě je vyvedena 10 eurová bankovka zobrazující románský sloh. Období 11. a 12. století zobrazuje modrá dvaceti eurovka. Renesanční bankovka v oranžové barvě má hodnotu 50 eur. 100 eur se nese ve znamení baroka a rokoka v zelených barvách, věk skla a oceli ve žlutých barvách najdeme na bankovce s hodnotou 200 eur a bankovka s nejvyšší hodnotou 500 eur reprezentuje moderní architekturu 20. století ve fialových barvách.


Přidáno 03.04.2010
Přečteno 2768 krát


Smaltované nádobí. Starověká technologie stále funguje

Smaltované

Statisticky vzato, hrad Křivoklát brzy lehne popelem

Statisticky

Je libo počítač v klávesnici? Zkuste Asus EeeKeyboard PC

Je

Nedostatek slunečního světla způsobuje krátkozrakost

Nedostatek

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz