drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Hliník se odstěhoval do Humpolce

Hliník se odstěhoval do Humpolce

Slavná věta z ještě slavnějšího filmu dodnes vzbuzuje úsměvy na tvářích. Když se řekne slovo hliník, vybaví se většině z nás buď zmiňovaný film, případně periodická soustava prvků, do které jsme nahlíželi několik let na základní škole.

Možná si ze školy pamatujete, že hliník je jedním z nejrozšířenějších prvků na zeměkouli. Uplatnění nachází v podobě slitin, nejznámější hliníkové slitiny jsou s mědí a hořčíkem, samotným hořčíkem nebo křemíkem. Výhodou slitin je, že zvyšují tvrdost a pevnost hliníku. Pak se z tohoto měkkého kovu stává materiál vhodný třeba i pro letecký, automobilový průmysl nebo ke stavbě lodí. Často se z něj vyrábějí třeba konstrukce kvalitních cyklistických kol.

I my, obyčejní smrtelníci, se s hliníkem potkáváme denně. Kdekoliv narazíte na prodej plechů, můžete si být jisti, že budou mít v sortimentu právě hliník a slitiny z něj. Uplatnění nachází ve stavebnictví, kde se využívá v podobě nejrůznějších plechů, fólií, oblíbený je třeba jako střešní krytina. Co jste ale možná nevěděli je, že z hliníku se vyrábějí mince nižší nominální hodnoty, kuchyňské nádobí a příbory. Všichni určitě znáte alobal, který je vlastně tenkou hliníkovou fólií. Použití hliníku je s postupem technologií stále větší. Dnes se s ním můžeme setkat i na CD nebo DVD nosičích.

Tak co, nestálo by za to si oprášit znalosti z chemie? Možná byste zjistili, že znát jednotlivé prvky z periodické soustavy trochu podrobněji by se mohlo vyplatit.


Přidáno 25.05.2011
Přečteno 2425 krát


Investice do krbových kamen se vrátí už za rok

Investice

Kde hledat kvalitní řemeslníky

Kde

Vybrat správná garážová vrata nemusí být věda

Vybrat

Kancelář vždy a všude? Zkuste tu v mobilu

Kancelář

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz