drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Hliník se odstěhoval do Humpolce

Hliník se odstěhoval do Humpolce

Slavná věta z ještě slavnějšího filmu dodnes vzbuzuje úsměvy na tvářích. Když se řekne slovo hliník, vybaví se většině z nás buď zmiňovaný film, případně periodická soustava prvků, do které jsme nahlíželi několik let na základní škole.

Možná si ze školy pamatujete, že hliník je jedním z nejrozšířenějších prvků na zeměkouli. Uplatnění nachází v podobě slitin, nejznámější hliníkové slitiny jsou s mědí a hořčíkem, samotným hořčíkem nebo křemíkem. Výhodou slitin je, že zvyšují tvrdost a pevnost hliníku. Pak se z tohoto měkkého kovu stává materiál vhodný třeba i pro letecký, automobilový průmysl nebo ke stavbě lodí. Často se z něj vyrábějí třeba konstrukce kvalitních cyklistických kol.

I my, obyčejní smrtelníci, se s hliníkem potkáváme denně. Kdekoliv narazíte na prodej plechů, můžete si být jisti, že budou mít v sortimentu právě hliník a slitiny z něj. Uplatnění nachází ve stavebnictví, kde se využívá v podobě nejrůznějších plechů, fólií, oblíbený je třeba jako střešní krytina. Co jste ale možná nevěděli je, že z hliníku se vyrábějí mince nižší nominální hodnoty, kuchyňské nádobí a příbory. Všichni určitě znáte alobal, který je vlastně tenkou hliníkovou fólií. Použití hliníku je s postupem technologií stále větší. Dnes se s ním můžeme setkat i na CD nebo DVD nosičích.

Tak co, nestálo by za to si oprášit znalosti z chemie? Možná byste zjistili, že znát jednotlivé prvky z periodické soustavy trochu podrobněji by se mohlo vyplatit.


Přidáno 25.05.2011
Přečteno 2198 krát


Psi trpí vedrem stejně jako my lidé. Ochrání je psí bouda

Psi

Tisíce knih
v jedné čtečce

Tisícev jedné čtečce>

O čem nemluvíme každý den

O

Utečte před horkem či deštěm do zahradní chatky

Utečte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz