drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Učitel národů Jan Amos Komenský

Učitel národů Jan Amos Komenský

Každý rok, 28.března slavíme výročí narození učitele národů – Jana Amose Komenského. Byl také teologem, filosofem, pedagogem, spisovatelem a posledním biskupem Jednoty bratrské.

Jako místo narození se často uvádí Uherský Brod nebo Nivnice. Přesné místo však není známo. Jan se narodil do měšťanské rodiny. Jeho matkou byla Anna Chmelová a otec, Martin Segeš byl významným členem Jednoty bratrské. Po ztrátě několika členů rodiny začal studovat ve Strážnici v opatrovnictví jeho tety.

Po vystudování latinské školy v Přerově roku 1611 odchází do Herbomu na vysokou školu teologickou, kde začal pomáhat svému učiteli teologie na zpracování obecné encyklopedie. Sám poté pracuje na dvou samostatných dílech – Poklad jazyka Českého a Divadlo veškerenstva věcí – ani jedno však nedokončil. Po svých cestách do Amsterdamu a Heidelbergu se vrací do Prahy, jako rektor latinské školy. Po vysvěcení roku 1616 se stává kazatelem Jednoty bratrské a odchází do Fulneku, kde také poznává svou první ženu Magdalenu Vizovskou.

Ta mu bohužel zemřela na mor o šest let později. V této době se však již Jan skrývá na mnoha místech Čech, jelikož odmítá konvertovat ke katolictví. Od roku 1928 odešel do exilu – do Lešna v Polsku. Zde sepsal dílo Česká didaktika. Roku 1942 vedl reformu švédského školství a u této příležitosti vydává několik knih.

V roce 1651 na pozvání uherského knížete zreformoval pansofickou sedmiletou školu a ověřil si zde svou teorii o výuce. Pro žáky vytvořil Pravidla mravů, učebnice Svět v obrazech a Škola hrou. V roce 1656 přichází o většinu svých rukopisů při obléhání Lešna – z této rány se nikdy nevzpamatoval a po tomto incidentu odešel na pozvání do Amsterdamu.

15. listopadu 1670 zemřel po dlouhodobých zdravotních problémech. Společnost v Nizozemí mu tehdy tvořila manželka Jana, syn Daniel a lékař Mikuláš Tulp. Jan Amos Komensý je pohřben v Naardenu.


Přidáno 07.04.2010
Přečteno 4925 krát


Svatební dekorace, aneb svatba není žádná sranda

Svatební

Investice do krbových kamen se vrátí už za rok

Investice

Zatoulejte se po koutech České republiky

Zatoulejte

Kinesiotaping zrehabilitujte tělo i duši

Kinesiotaping

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz