drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Učitel národů Jan Amos Komenský

Učitel národů Jan Amos Komenský

Každý rok, 28.března slavíme výročí narození učitele národů – Jana Amose Komenského. Byl také teologem, filosofem, pedagogem, spisovatelem a posledním biskupem Jednoty bratrské.

Jako místo narození se často uvádí Uherský Brod nebo Nivnice. Přesné místo však není známo. Jan se narodil do měšťanské rodiny. Jeho matkou byla Anna Chmelová a otec, Martin Segeš byl významným členem Jednoty bratrské. Po ztrátě několika členů rodiny začal studovat ve Strážnici v opatrovnictví jeho tety.

Po vystudování latinské školy v Přerově roku 1611 odchází do Herbomu na vysokou školu teologickou, kde začal pomáhat svému učiteli teologie na zpracování obecné encyklopedie. Sám poté pracuje na dvou samostatných dílech – Poklad jazyka Českého a Divadlo veškerenstva věcí – ani jedno však nedokončil. Po svých cestách do Amsterdamu a Heidelbergu se vrací do Prahy, jako rektor latinské školy. Po vysvěcení roku 1616 se stává kazatelem Jednoty bratrské a odchází do Fulneku, kde také poznává svou první ženu Magdalenu Vizovskou.

Ta mu bohužel zemřela na mor o šest let později. V této době se však již Jan skrývá na mnoha místech Čech, jelikož odmítá konvertovat ke katolictví. Od roku 1928 odešel do exilu – do Lešna v Polsku. Zde sepsal dílo Česká didaktika. Roku 1942 vedl reformu švédského školství a u této příležitosti vydává několik knih.

V roce 1651 na pozvání uherského knížete zreformoval pansofickou sedmiletou školu a ověřil si zde svou teorii o výuce. Pro žáky vytvořil Pravidla mravů, učebnice Svět v obrazech a Škola hrou. V roce 1656 přichází o většinu svých rukopisů při obléhání Lešna – z této rány se nikdy nevzpamatoval a po tomto incidentu odešel na pozvání do Amsterdamu.

15. listopadu 1670 zemřel po dlouhodobých zdravotních problémech. Společnost v Nizozemí mu tehdy tvořila manželka Jana, syn Daniel a lékař Mikuláš Tulp. Jan Amos Komensý je pohřben v Naardenu.


Přidáno 07.04.2010
Přečteno 5084 krát


Českoslovenští a čeští prezidenti jeden po druhém

Českoslovenští

Když na pivo, tak do správné Plzeňské hospůdky

Když

Několik typů na lepší a bezpečnější opalování

Několik

Michael Schumacher, Legenda ověnčená rekordy

Michael

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz