drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Mobbing aneb šikana v práci. Nejste jeho obětí?

Mobbing aneb šikana v práci. Nejste jeho obětí?

Mobbing je termín, který se neustále rozšiřuje a o kterém můžeme dnes mnohé slyšet. A co se přesně pod tímto pojmem skrývá? Jde o druh šikany, který probíhá na pracovišti.

Patří sem různé formy znepříjemňování pracovního života, a to jak ze strany nadřízeného, tak ze strany spolupracovníků.

Chceme-li určit, zda na pracovišti skutečně docházelo k mobbingu, musí být prokázáno, že se chování znepříjemňující někomu pracovní prostředí opakovalo minimálně 1 x týdně po dobu 6 měsíců. Většinou jde o takovou šikanu, která je rafinovaná, skrytá a zákeřná.

Jak bojovat proti mobbingu

Obrana proti mobbingu bývá velmi složitá a obtížná. Většinou nedochází totiž k protizákonnému jednání. Některé formy mobbingu mohou být podle zákoníku práce považovány za obtěžování, ale i tak se to velmi těžko prokazuje.

Právě kvůli obtížím při odhalování mobbingu je důležité, aby se věnovala pozornost především prevenci a informovanosti. Postižený by se měl hned ze začátku bránit a pokud má pocit, že mu na to síly nestačí, měl by navštívit odborníka, s kterým může probrat konkrétní možnosti obrany.

Také je nutné, aby vedoucí pracovníci byli s tématem mobbingu seznámeni a hlídali si, aby se na jejich pracovišti neobjevoval. Problémem je, když jsou nadřízení iniciátory mobbingu...

Následky dlouhodobého mobbingu jsou často nedozírné. Vedou k mnohým psychosomatickým symptomům. Oběti pociťují úporné bolest hlavy, svírá se jim žaludek, je jim špatně, mají úzkosti, paniku…V mnoha případech se také objevuje stihoman, komplexy méněcennosti, pochybování o sobě. Někdy dokonce tyto stavy vedou k tomu, že oběť se začne sebepoškozovat nebo se pokusí o sebevraždu.

Statistiky ukazují, že až 20% spáchaných sebevražd je právě kvůli mobbingu. Přitom dle průzkumů 16% lidí bylo už někdy šikanováno na svém pracovišti. Toto číslo je alarmující.

Braňte se proti mobbingu, bráníte tak zároveň i své fyzické a psychické zdraví.


Přidáno 07.04.2010
Přečteno 564 krát


Nejkrásnější dovolená nemusí být v zahraničí

Nejkrásnější

Předpověď počasí – věštění z křišťálové koule?

Předpověď

Pořádek je pro blbce, inteligent ovládá chaos? Omyl.

Pořádek

Řecká kuchyně není jen Gyros. Zkuste také něco jiného

Řecká

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz