drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Bezpečné bydlení pro seniory

Bezpečné bydlení pro seniory

Velká část dnešních seniorů žije v domácnostech, které mnohdy nesplňují pro ně specifické požadavky jak na praktickou užitnost, tak na bezpečnost. Úpravy bydlení totiž často řešíme, až když dojde k pohybovým či jiným omezením, místo abychom na to byli připraveni s předstihem. Často je nutné provádět náročné stavební úpravy, mnohdy ale stačí drobnosti a také prevence. Ta může v mnoha případech předejít vážným a někdy nevratným komplikacím.

Raiffeisen stavební spořitelna proto přichází s pěti jednoduchými radami, jak zvýšit bezpečnost bydlení rodičů a prarodičů.

Počet lidí starších 60 let neustále roste a nyní tato skupina tvoří již 23 % všech obyvatel České republiky. Podle průzkumu Diakonie ČCE většina z nich žije v domácnostech, které neodpovídají jejich specifickým potřebám. Neposkytují dostatek bezpečí pro lidi se zhoršenými smyslovými nebo pohybovými schopnostmi. Snižuje se tak samostatnost seniorů, což v konečném důsledku může vést až k zbytečně předčasnému umístění do ústavní péče. Spousta lidí si ale neuvědomuje, že rozhodující mohou být skutečné maličkosti a alespoň trochu zodpovědný přístup.

Otázku bezpečného bydlení v důchodovém věku by měl proto každý začít řešit s dostatečným předstihem. Vlastní bydlení, nebo život v nájmu? Rekonstrukce, nebo stěhování? A jak změny financovat? „Lidé v produktivním věku otázku bydlení v penzi často nepovažují za důležitou a hodlají se jí věnovat až tehdy, bude-li to jejich zdraví nebo stav vyžadovat," říká Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny. To však už může být pozdě. Ke zhoršení zdravotního stavu často dochází ze dne na den.

Lidé by měli být na tuto životní etapu připraveni. „Stáří klade odlišné nároky na bydlení, než na jaké jsou lidé v produktivním věku zvyklí. Seznam potřebných úprav je dlouhý a je potřeba s nimi začít, dokud máme dostatek sil a financí. Měli bychom myslet na to, že budeme potřebovat například výtah, vyšší postel, sprchový kout místo vany nebo upravenou kuchyň," dodává Lukáš Kopecký.

V případě nutnosti složitějších stavebních úprav či pořízení nového bydlení nabízí Raiffeisen stavební spořitelna jako ideální možnost financování pomocí stavebního spoření. Díky němu lze s předstihem naspořit dostatečnou finanční rezervu, která v budoucnu usnadní řešení bytové situace. Díky stavebnímu spoření má navíc klient možnost získat velmi výhodný úvěr na bydlení.

Pět rad pro bezpečné bydlení: • Klíče od bytu dejte rodině • Kupte protiskluzovou podložku do vany • Mobil noste na šňůrce kolem krku • O náročný úklid požádejte děti nebo vnoučata • Kupte bezpečnostní řetěz


Přidáno 04.01.2012
Přečteno 2470 krát


Napařovací žehličky Navigator

Napařovací

Jste v registru dlužníků a chcete půjčit? Není problém!

Jste

Vyberte si své
nové bydlení

Vybertenové bydlení>

Nehyzděte zahradu pletivem, pořiďte si dřevěný plot.

Nehyzděte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz