drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Žirafa. Africká blízká příbuzná jelenů a krav

Žirafa. Africká blízká příbuzná jelenů a krav

Stejně jako jelen nebo kráva, je i žirafa sudokopytník. To však není všechno. Žirafa má s jeleny a krávami společnou celou stavbu těla. Až na ten dlouhý krk.

Dlouhý krk u žiraf je způsobený evolucí a především přirozeným výběrem partnerů. Žirafa si za svého partnera pro rozmnožování vybírá toho nejsilnějšího samce. Nejsilnější znamená to, že má žirafí samec nejdelší a nejsilnější krk.

To se pochopitelně promítá i genech jeho a jeho potomků. Původně žirafy tak dlouhý krk neměli a byly skutečně velmi podobné krávám či jelenům. Už tehdy ale dělaly žirafí slečny rozdíly mezi samčími krky. Ten s delším krkem měl u žirafích samic větší šanci na párování. Narodila se mláďata s ještě delším krkem než měl otec. Ta se stala nejsilnějšími a opět měla větší šanci na rozmnožování. Tak to šlo generaci za generací až do dnešní doby, kdy je žirafa bezkonkurenčně nejvyšším suchozemským tvorem.

Samci žiraf dorůstají do výšky až pět a půl metru a jejich průměrná hmotnost je okolo devíti set kilogramů. Rekordní samec nalezený v roce 1937 v Keni měřil bez 13 centimetrů rovných šest metrů a jeho hmotnost se odhadovala na dvě tuny.

Ač je žirafa příbuzná s krávou či jelenem, jejím nejbližším příbuzným je Okapi, který jediný sdílí s žirafou tutéž živočišnou čeleď. Přirozeným prostředím pro žirafy jsou suché savany a otevřené pláně s řídkým stromovím. Spásá vegetaci ve vyšších polohách než všichni ostatní savci. Díky dlouhému jazyku, šikovné stavbě páteře a ohebným nohám může žirafa dosáhnout na velké množství potravy. Typicky si dlouhým jazykem přitáhne větev a poté oddálí hlavu a tím si shrábne listí hřebenovitými zuby. Konzumace potravy a pití zabere žirafě denně přibližně dvanáct hodin

Za zmínku stojí i souboje žirafích samců. Při boji o sebe samci mlátí krky a hlavami a vítěz tohoto boje má právo na páření se samičkou. Kromě toho však samci žiraf umějí být i krutí a poraženého soka umějí velmi zajímavým způsobem ponížit. Dominantní samec předstírá s poraženým žirafím samečkem páření a dává tak najevo, kdo je tady pánem.

Doba březosti u žiraf je 457 dní. Po této době se zpravidla narodí jedno a zcela výjimečně dvě mláďata, která už po narození nejsou žádní drobečkové. Měří na výšku přibližně dva metry a váží okolo sedmdesáti kilo.

Přirozenými nepřáteli žiraf jsou lvi, levharti a hyeny. Žirafy se jim ale umí i velmi dobře bránit. Jediným kopnutím mohutným kopytem dokáže žirafa zabít na místě i vzrostlého lva.


Přidáno 09.04.2010
Přečteno 606 krát


Oprašte své grily, sezóna zahradního grilování začíná

Oprašte

Jak šikovně uchovávat věci

Jak

Deregulované nájemné versus vlastní bydlení na hypotéku

Deregulované

Nedostatek slunečního světla způsobuje krátkozrakost

Nedostatek

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz