drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Žirafa. Africká blízká příbuzná jelenů a krav

Žirafa. Africká blízká příbuzná jelenů a krav

Stejně jako jelen nebo kráva, je i žirafa sudokopytník. To však není všechno. Žirafa má s jeleny a krávami společnou celou stavbu těla. Až na ten dlouhý krk.

Dlouhý krk u žiraf je způsobený evolucí a především přirozeným výběrem partnerů. Žirafa si za svého partnera pro rozmnožování vybírá toho nejsilnějšího samce. Nejsilnější znamená to, že má žirafí samec nejdelší a nejsilnější krk.

To se pochopitelně promítá i genech jeho a jeho potomků. Původně žirafy tak dlouhý krk neměli a byly skutečně velmi podobné krávám či jelenům. Už tehdy ale dělaly žirafí slečny rozdíly mezi samčími krky. Ten s delším krkem měl u žirafích samic větší šanci na párování. Narodila se mláďata s ještě delším krkem než měl otec. Ta se stala nejsilnějšími a opět měla větší šanci na rozmnožování. Tak to šlo generaci za generací až do dnešní doby, kdy je žirafa bezkonkurenčně nejvyšším suchozemským tvorem.

Samci žiraf dorůstají do výšky až pět a půl metru a jejich průměrná hmotnost je okolo devíti set kilogramů. Rekordní samec nalezený v roce 1937 v Keni měřil bez 13 centimetrů rovných šest metrů a jeho hmotnost se odhadovala na dvě tuny.

Ač je žirafa příbuzná s krávou či jelenem, jejím nejbližším příbuzným je Okapi, který jediný sdílí s žirafou tutéž živočišnou čeleď. Přirozeným prostředím pro žirafy jsou suché savany a otevřené pláně s řídkým stromovím. Spásá vegetaci ve vyšších polohách než všichni ostatní savci. Díky dlouhému jazyku, šikovné stavbě páteře a ohebným nohám může žirafa dosáhnout na velké množství potravy. Typicky si dlouhým jazykem přitáhne větev a poté oddálí hlavu a tím si shrábne listí hřebenovitými zuby. Konzumace potravy a pití zabere žirafě denně přibližně dvanáct hodin

Za zmínku stojí i souboje žirafích samců. Při boji o sebe samci mlátí krky a hlavami a vítěz tohoto boje má právo na páření se samičkou. Kromě toho však samci žiraf umějí být i krutí a poraženého soka umějí velmi zajímavým způsobem ponížit. Dominantní samec předstírá s poraženým žirafím samečkem páření a dává tak najevo, kdo je tady pánem.

Doba březosti u žiraf je 457 dní. Po této době se zpravidla narodí jedno a zcela výjimečně dvě mláďata, která už po narození nejsou žádní drobečkové. Měří na výšku přibližně dva metry a váží okolo sedmdesáti kilo.

Přirozenými nepřáteli žiraf jsou lvi, levharti a hyeny. Žirafy se jim ale umí i velmi dobře bránit. Jediným kopnutím mohutným kopytem dokáže žirafa zabít na místě i vzrostlého lva.


Přidáno 09.04.2010
Přečteno 1000 krát


Nejenom v létě je možné jet do Chorvatska

Nejenom

Kavitace, aneb liposukce, při níž není nutné operovat

Kavitace,

Internet je všemocný: Kolektivní sleva pro jednoho

Internet

I v second handu se dá pěkně obléci

I

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz