drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Předpověď počasí – věštění z křišťálové koule?

Předpověď počasí – věštění z křišťálové koule?

Taky Vás zajímá, jaké bude zítra počasí? Jaké počasí bude za týden? A co třeba za 3 měsíce nebo dokonce za rok? Dlouhodobá předpověď je sice založená na vědecké bázi, ovšem že se meteorologové trefí, je pravděpodobné na pouhých 30 procent.

Předpověď s nejvyšší úspěšností je samozřejmě ta krátkodobá. Z grafů Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že šance správného předpovědění počasí na druhý den je přes 90% a úměrně se snižuje se stoupajícím počtem předpovídaných dnů. Díky „nečekaným“ změnám počasí se pak předpověď na 4 dny někdy pohybuje až pod úrovní 70%. Krátkodobá předpověď se celkem logicky opírá o aktuální stav počasí. Díky výpočetní technice jsou schopní meteorologové vytvořit poměrně přesné modely vývoje dalších dnů.

Druhým typem předpovědi počasí, u které už však můžeme hovořit o „hádání“ je střednědobá předpověď. Sem patří předpovědi na následujících 4-15dnů. Ty bližší časové úseky se ještě snaží odborníci předpovědět ze součastného vývoje počasí, ale počasí, které bude za dva týdny samozřejmě, nejde „předpovědět“ jiným způsobem, než porovnání nynější situace s obdobnou situací z minulosti. Vezme se v úvahu současná roční doba, ze záznamů z historie se právě z tohoto časového úseku najde obdobné počasí a pomocí vyspělých výpočetních metod se poskládá předpověď.

O věštění z křišťálové koule v pravém slova smyslu se můžeme bavit u předpovědí pro vzdálenější budoucnost – jak už jsem předeslal v úvodu, klidně na celý rok dopředu. Stejně jako část střednědobé předpovědi i ta dlouhodobá je založena na porovnávání výsledků momentálního počasí a počasí z historie. Pravděpodobnost, že takováto dlouhodobá předpověď se uvádí kolem 30%.

O to více nás pak můžou pobavit „zaručené“ předpovědi na celé léto, zimu, nebo celý rok, které se dočteme v různých plátcích. Těmto předpovědím bychom proto mohli přikládat asi tak stejnou váhu jako starým pranostikám, které nám říkají, jak bude to, či ono období.


Přidáno 10.04.2010
Přečteno 1017 krát


Zaměstnavatelé méně přispívají na penzi

Zaměstnavatelé

Apríl – jak se žertovalo v minulosti

Apríl

Pergola Vás uchrání před sluncem i pohledy sousedů

Pergola

Tisíce knih
v jedné čtečce

Tisícev jedné čtečce>

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz