drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Katyňský masakr. Rusko-polský otazník

Katyňský masakr. Rusko-polský otazník

V březnu 1939 se uvnitř Kremlu rozhodlo o osudu několika desítek tisíc polských mužů, zejména inteligence a důstojníků. Ti byli do té doby drženi v ruských táborech. Likvidace v průběhu dubna téže roku je známá jako „Katyňský masakr“.

Když podal Lavrentij Pavlovič Berija, tehdejší předseda NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí) začátkem jara 1939 návrh Stalinovi na vyvraždění zajaté polské inteligence, byl za to náležitě pochválen. Už za necelý měsíc byla akce téměř skončena. Polský národ přišel o svoji elitu 22 tisíc důstojníků a intelektuálů. Ti se do sovětského uvěznění dostali v září 1939, kdy byl podepsán německým ministrem zahraničí Ribbentropem a předsedou rady lidových komisařů SSSR Molotovem tzv. pakt o neútočení. V rámci této dohody bylo dohodnuto rozdělení území Polska. Oběti katyňského masakru pocházeli právě z této ruské části. Mezi nimi bylo asi 15 tisíc důstojníku.

Na to, co se v Katyňských lesích na jaře roku 1940 odehrálo, se přišlo o tři roky později. Němečtí vojáci, postupující Sovětským svazem, tehdy nalezli ostatky polských důstojníků, jež byli zabiti ranou do zátylku. Do konce války vedli nacisté a sověti spor o to, kdo má vůbec Katyň na svědomí a to i přesto, že podle expertů již za války bylo dokázáno provedení akce na jaře 1940, tedy před vpádem Německa do SSSR. Díky tomu, že vinna jednoznačně padala na hlavu Sovětskému svazu, byla přerušena komunikace mezi polskou exilovou vládou a Moskvou.

O této hrůzné události se svět dozvěděl až o 50 let později z úst Michaila Gorbačova, jenž se za Sovětský svaz k tomuto zvěrstvu přihlásil. Od doby, kdy se touto událostí začal zabývat Boris Jelcin, jsou podávány hromadné žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Pozůstalí po obětech se většinou domáhají alespoň po informacích z Ruských archivů, kde jsou podrobnosti. Moskva se však brání tím, že obsahují i státní tajemství.


Přidáno 13.04.2010
Přečteno 1112 krát


Liposukce. Revoluce v hubnutí nebo mrzačení těla?

Liposukce.

Botox, aneb za krásu, která může zabíjet, se platí

Botox,

Hledáte novou sportovních aktivitu? Zkuste zumbu

Hledáte

Gepard je dokonalá hříčka přírody. Kočka se znaky psa

Gepard

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz