drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Deregulované nájemné versus vlastní bydlení na hypotéku

Deregulované nájemné versus vlastní bydlení na hypotéku

Není daleko doba, kdy nájemní bydlení už nebude ani zdaleka plnit funkci mnohem dostupnějšího bydlení, než bydlení ve svém bytě či domě pořízeném na hypotéku. Blíží se totiž úplná deregulace nájemného.

Úplná deregulace nájemního bydlení znamená, že majitelé nemovitostí a především panelových domů nebudou muset poslouchat stát v tom, jaké ceny si mají svým nájemníkům za bydlení říkat.

Dobrá zpráva pro tržní ekonomiku a majitele domů, špatná zpráva pro nájemníky. Jejich nájemné se během pár let vyšplhá až na několikanásobek toho, na co jsou zvyklí.

Noví nájemníci toto pociťují už nyní. Deregulované nájemné se totiž vztahuje pouze na staré smlouvy a noví nájemníci už nyní mají nájemné, které se s tím regulovaným nedá vůbec srovnávat. Lidé proto volí raději cestu vlastního bydlení, kde mají jistotu, že budou platit stále stejně. Nástrojem pro vlastní bydlení je pak pro ně hypotéka.

Poplatky za bydlení ve vlastním bytě přičtené ke splátce hypotéky jsou často nižší, než bydlení v nájmu. Deregulované, jak někdo říká tržní nájemné, činí se všemi poplatky na malém městě až dvanáct tisíc korun měsíčně. Poplatky spojené s bydlením ve stejně velkém bytě ovšem v osobním vlastnictví jsou přibližně poloviční a to včetně spoření do fondu oprav a všech energií.

Splátka milionové hypotéky na třicet let pak činí přibližně totéž, tedy dalších šest tisíc. Lidé se tak dostávají na stejné peníze vynaložené na bydlení, jsou svými pány, mohou spolurozhodovat o tom, co se v jejich domě opraví, zda se zateplí, pořídí se nová okna či nová fasáda. To nájemníci nemohou.

Navíc hypotéku jednoho dne doplatí, budou konečně úplně ve svém a jejich náklady na bydlení se sníží na minimum. Lidem v nájemních bytech do té doby vyroste nájemné na ještě mnohem více.


Přidáno 15.04.2010
Přečteno 2051 krát


Zázvor. Unikátní koření a bylinka se zázračnými účinky

Zázvor.

Kancelář vždy a všude? Zkuste tu v mobilu

Kancelář

Krásná auta a krásné dívky odjakživa patří k sobě

Krásná

I v second handu se dá pěkně obléci

I

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz