drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Wichterleho český zázrak jménem kontaktní čočky

Wichterleho český zázrak jménem kontaktní čočky

Píše se rok 1993 a na obloze se objevuje nový asteroid pojmenovaný podle Čecha – Wichterle. Tento český vědec a vynálezce se velkou měrou zasloužil o rozvoj a zdokonalení kontaktních čoček a ulehčil tím život milionům lidí s vadami zraku.

Úplně první kontaktní čočky však spatřily světlo světa ještě dříve než samotný Otto Wichterle. Již v roce 1887 byly vyrobeny úplně první čočky ze skla. Jelikož o použitelnosti není třeba dlouze přemýšlet, byly postupem času samozřejmě zdokonalovány např. tím, že se odlévaly přímo pomocí odlitku rohovky, který kopíroval tvar pacientova oka. V 30. letech minulého století, po vynálezu plexiskla, se tento materiál rozšířil i do oblasti tohoto vylepšení zraku a posunul tím tak kvalitu na takovou úroveň aby se daly čočky používat alespoň v trochu větším měřítku.

Poprvé se Otto Wichterle zapsal do historie kontaktních čoček v 60. letech 20. století. V té době vyrobili s kolegou ing. Límou první polymer,jež se stal materiálem pro měkké kontaktní čočky. Díky jejich postupu, který nahradil vylévání čoček do forem odstředivým litím, také značně snížili náklady na výrobu.

Náš tip: Kontaktní čočky - VašeČočky.cz

Stejně jako u mnoha jiných objevů, i zde by se dalo říct, že čočky byly vynalezeny vlastně náhodou. Wichterle o nich začal uvažovat při náhodném rozhovoru ve vlaku, po kterém začal uvažovat o plastických implantátech, které by mohli nahrazovat některé chirurgické náhrady oka. I přes veškerou Wichterleho snahu s hydrofilním polymerem však nepřesvědčil ministerstvo zdravotnictví o výtěžnosti výzkumu a jeho bádání tak muselo být přerušeno.

Začátkem 70. let, kdy již neměl zázemí, musel výzkum přesunout domů. Tam si pomocí dětské stavebnice Merkur sestavil stroj, jež byl poháněn dynamem z jízdního kola a který měl za úkol odstředivě odlévat kontaktní čočky z HEMA gelu. Podařilo se mu vyrobit čočky, které měly naprosto rovné okraje, oko je velice dobře snášelo a svými vlastnostmi předčily jakékoliv své předchůdce.

Po tomto úspěchu byl Wichterle vybízen státními institucemi, aby své vynálezy předvedl i na světové scéně, čímž se proslavil a jeho jméno je celosvětově uznávané.


Přidáno 22.04.2010
Přečteno 726 krát


Kam na dovolenou? Vyjeďte si do Chorvatska

Kam

Příjemné zážitky zůstanou na věky

Příjemné

17. září nechte auto raději doma

17.

Malováno světlem

Malováno

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz