drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Trombocytopenie, aneb když není krev v pořádku

Trombocytopenie, aneb když není krev v pořádku

Nemocí krve je velké množství. Jednou z takových nemocí je trombocytopenie, která se projevuje sníženým množstvím krevních destiček (trombocytů). Za trombocytopenii považujeme stav, kdy množství krevních destiček klesne pod hodnotu 10x10x9/l.

Rozlišujeme akutní a chronický stav této nemoci. Celkově trombocytopenie častěji postihuje ženy než muže.

A jak se tato nemoc projevuje? U různých pacientů se to liší. Někdy jsou projevy minimální. Nejčastějším příznakem je drobné podkožní krvácení. Na základě toho vznikají drobné krevní flíčky na pokožce.

Náš tip: Dotazy o trombocytopenii

Dalšími projevy je snadná tvorba modřin či krvácení z nosu. U žen to je silnější menstruační krvácení. Dále se může objevovat krev v moči či ve stolici.

Léčba trombocytopenie

Léčba je různá podle projevů a stupně trombocytopenie. Objeví-li se u pacienta krvácení, je nutné zahájit léčbu kortikosteroidy. Ovšem tato terapie zabere jen u menšího množství pacientů. U ostatních se nasazuje další léčba, a to dexametasonem. Zde už je úspěch léčby zaznamenán u velkého množství pacientů. Takto se léčí chronické stavy. Jde-li o akutní trombocytopenií, léčí se podáváním imunoglubinů a někdy je nutná transfúze trombocytů.

Přečtěte si také: ITP u dětí


Přidáno 10.05.2010
Přečteno 514 krát


Venkovní žaluzie – moderní i funkční doplněk

Venkovní

Půjčovat si před výplatou už nemusíte od souseda

Půjčovat

Nápis v Hollywoodu zachránil Playboy

Nápis

Předpověď počasí – věštění z křišťálové koule?

Předpověď

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz