drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Trombocytopenie, aneb když není krev v pořádku

Trombocytopenie, aneb když není krev v pořádku

Nemocí krve je velké množství. Jednou z takových nemocí je trombocytopenie, která se projevuje sníženým množstvím krevních destiček (trombocytů). Za trombocytopenii považujeme stav, kdy množství krevních destiček klesne pod hodnotu 10x10x9/l.

Rozlišujeme akutní a chronický stav této nemoci. Celkově trombocytopenie častěji postihuje ženy než muže.

A jak se tato nemoc projevuje? U různých pacientů se to liší. Někdy jsou projevy minimální. Nejčastějším příznakem je drobné podkožní krvácení. Na základě toho vznikají drobné krevní flíčky na pokožce.

Náš tip: Dotazy o trombocytopenii

Dalšími projevy je snadná tvorba modřin či krvácení z nosu. U žen to je silnější menstruační krvácení. Dále se může objevovat krev v moči či ve stolici.

Léčba trombocytopenie

Léčba je různá podle projevů a stupně trombocytopenie. Objeví-li se u pacienta krvácení, je nutné zahájit léčbu kortikosteroidy. Ovšem tato terapie zabere jen u menšího množství pacientů. U ostatních se nasazuje další léčba, a to dexametasonem. Zde už je úspěch léčby zaznamenán u velkého množství pacientů. Takto se léčí chronické stavy. Jde-li o akutní trombocytopenií, léčí se podáváním imunoglubinů a někdy je nutná transfúze trombocytů.

Přečtěte si také: ITP u dětí


Přidáno 10.05.2010
Přečteno 205 krát


Matějská pouť plná nepoctivců

Matějská

Nehyzděte zahradu pletivem, pořiďte si dřevěný plot.

Nehyzděte

Hokej Němcům nic neříká. Neznají ani svého trenéra

Hokej

World of Warcraft. Naprostý fenomén mezi hrami

World

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz