drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Digitalizace TV vysílání. Její výhody a nevýhody

Digitalizace TV vysílání. Její výhody a nevýhody

Už v roce 2009 byla zahájená takzvaná digitalizace televizního vysílání. Podle odborníků je to proces nutný a nazývají jej přirozeným vývojem televizních a rozhlasových služeb.

Nejvíce se hovoří o vysílání z klasických zemských vysílačů. Co však digitalizace pro koncového diváka, či posluchače přináší? Jaké jsou výhody DVB-T? A má také nějaké nevýhody?

Začněme tedy výhodami – a hned tou největší. Tím je jednoznačně vyšší počet programů, který je možno přijímat na jednotlivých kmitočtech. Zatímco u klasického analogového vysílání znamenal jeden kanál jeden program, u DVB-T vysílání je možné na jednom kmitočtu vysílat až 5 televizních programů. Jednoduché počty nám tedy řeknou, že při čtyřech multiplexech (sítích vysílání) bude k dispozici nejméně 20 programů.

Druhou velkou výhodou, která u některých možná bude znamenat to nejdůležitější, je fakt vysílání zcela zdarma. Neplatí se tedy žádný aktivační poplatek nebo měsíční paušály. Prozatímní plány hovoří o volnosti všech kanálů – odborníci se však shodují, že po kompletním vypnutí analogového vysílání začnou vznikat prostory pro komerční televize, které svoje vysílání zpoplatní.

Přidaná hodnota zemského „digitálu“ přináší nový rozměr ve sledování televize. DVB totiž umožňuje přenos nejen obrazu a zvuku, ale vzduchem cestují i data. Tou nejzákladnější službou, která tohoto faktu využívá je takzvané EPG – neboli elektronická podoba televizního programu. U každého kanálu jsou totiž vysílány informace o následujících pořadech, včetně jejich krátkých popisků. Většinou se jedná o TV program na několik dní dopřed, zpravidla týden.

Výhody tedy DVB-T přinese zcela jistě, ale čím budou vykoupeny? Především je to investice do zařízení, které nám „digitál“ umožní přijímat – ať už novou televizi, čí set-top-box. Pro některé vznikne také problém, který se u analogu nevyskytoval. A tím je zvýšená citlivost digitálního vysílání. Tam kde doposud televize hrála obstojně, ač s „duchy“, nemusí po přechodu na „digitál“ hrát vůbec, nebo „kostičkovaně“. Většinou to však vyřeší nový anténní systém.


Přidáno 20.03.2010
Přečteno 254 krát


Zvyšte svou bezpečnost s kamerovým systémem

Zvyšte

Letní čas. Úspora elektřiny, větší spotřeba benzínu

Letní

Je libo počítač v klávesnici? Zkuste Asus EeeKeyboard PC

Je

Botox, aneb za krásu, která může zabíjet, se platí

Botox,

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz