drobnohled.cz
Celkem 405 článků v 28 rubrikách.
Vyberte rubriku:

Pohled zblízka na zajímavá místa, zajímavé produkty či služby. Recenze, návody, tipy, postřehy a mnoho dalšího. To je Drobnohled.cz


Smaltované nádobí. Starověká technologie stále funguje

Smaltované nádobí. Starověká technologie stále funguje

Smaltované nádobí je pořád v kurzu a to i přesto, že jeho kořeny sahají až do starověku a možná právě proto. Smaltované nádobí používali před tisíci lety v Číně, Indii, Japonsku i v Egyptě. Od té doby prošlo smaltované nádobí velkou proměnou.

Smalt je vlastně takový hybrid mezi sklem a porcelánem. Smalt je stejně jako sklo a porcelán křemičitá tavenina. Rozdílná je ale teplota, při níž se tyto tři hmoty vypalují. Smalt se vypaluje při teplotě, která je právě na rozhraní teplot, při nichž se vypaluje sklo a porcelán.

Dost ale technických záležitostí, které běžného smrtelníka nezajímají. Ty totiž nezajímali ani starověké průkopníky smaltovaného nádobí. Ty zajímal výsledek. Prostě to zkusily a ono to vyšlo a vzniklo smaltované nádobí, které už tehdy pro ně mělo dokonalé vlastnosti. Smaltované nádobí je v podstatě nezničitelné. Tato vlastnost zůstala smaltovanému nádobí až do dnes.

Náš tip: Smaltované nádobí

Díky moderním technologiím ale získalo smaltované nádobí i mnoho nových vlastností. Jednou z nich jsou také perfektní pečící vlastnosti. Smaltované nádobí ale dostalo oproti starověku i další novou vlastnost, o níž se nepostarali lidé, ale čas. Smaltované nádobí je kromě praktického pomocníka i krásnou dekorací, což je oproti starověku velký rozdíl. Tehdejší smaltované nádobí sloužilo především jako nástroj do kuchyně. Dnes je to tak, že smaltované nádobí jako nástroj do kuchyně sice hospodyňky využívají, ale stále častěji ho využívají spíše právě jako dekoraci.

Smaltované nádobí je prostě krásné. Leskem, jakým se může pochlubit smaltované nádobí, se žádné jiné nádobí pochlubit nemůže a to je hlavním důvodem toho, že smaltované nádobí je perfektním dárkem. Třeba taková smaltovaná forma na bábovku či velikonočního králíčka by neměla chybět jako dekorace v žádné kuchyni.


Přidáno 13.05.2010
Přečteno 2162 krát


Cartrige Epson a cartrige Hawlett Packard

Cartrige

Mýty o anonymitě na internetu

Mýty

Eurodisneyland, pohádkový svět v srdci Evropy

Eurodisneyland,

Tiskněte si fotky doma na inkoustové tiskárně

Tiskněte

© Drobnohled.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Drobnohled.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@drobnohled.cz